NOT KNOWN DETAILS ABOUT LECZENIE JASKRY

Not known Details About leczenie jaskry

Not known Details About leczenie jaskry

Blog Article

Jaskra jest chorobą nieuleczalną, a podejmowane metody jej leczenia mogą jedynie powstrzymać put upęp choroby, nie są natomiast w stanie cofnąć już poczynionych w strukturze nerwu zniszczeń. W przypadku jaskry w początkowym stadium stosuje się przede wszystkim leczenie farmakologiczne, które polega na podawaniu leków (głównie w postaci kropli na jaskrę do oczu), zmniejszających produkcję cieczy wodnistej w gałce ocznej lub ułatwiających jej odpływ.

Trabekulektomia, która została przedstawiona schematycznie na ryc. 23, tworzy sztuczną drogę odpływu przez wycięcie części niedrożnego beleczkowania oraz stworzenie cieczy wodnistej kanału do przestrzeni podspojówkowej i dalej do krwiobiegu.

Chorzy przez wiele lat są nieświadomi istnienia i stałego powiększania się mroczków jaskrowych niedochodzących do centrum, tym bardziej, że przy patrzeniu dwojgiem oczu oba pola widzenia nakładają się na siebie i wzajemnie uzupełniają swoje ubytki.

Zapobiegawczo stosuje się w takich przypadkach leki read more hamujące nadmierny wzrost tkanki bliznowatej, takie jak mitomycyna C lub five-fluorouracyl.

Widać to wyraźnie na kolistych diagramach oznaczonych literami OD dla oka prawego i OS dla lewego. Wynik badania poniżej normy oznacza barwa czerwona, graniczny żółta, a prawidłowy zielona.

Kolejny zabieg, ostatnio coraz bardziej popularny, to zabieg kanaloplastyki polegający na poszerzeniu naturalnej drogi odpływu z oka. W stanach bardzo zaawansowanej jaskry, w celu ratowania oka i widzenia przeprowadza się ECP, czyli operację z użyciem endoskopu. ECP wykonuje się aby zmniejszyć ilość wody produkowanej przez oko i tym samym obniżyć ciśnienie. Jest to bardziej precyzyjna i delikatniejsza metoda niż, stosowane niekiedy, cyklodestrukcja laserowa lub przymrażanie, które uszkadzają oko bezpowrotnie.

Preparaty złoża person, tzw. „two w 1”, są cenione za swoją skuteczność, ponieważ zawierają dwie substancje czynne w jednym preparacie, co ułatwia ich stosowanie, a ponadto zmniejsza negatywny skutek, jaki wywierają na powierzchnię oka środki konserwujące, które byłyby zawarte w 2 osobnych lekach.

Analizując różnicę cen operacyjnego i laserowego leczenia jaskry w Polsce i na świecie nietrudno zauważyć, że porównania te wypadają dla nas bardzo korzystnie – tradycyjne operacje polscy lekarze wykonują dwa razy taniej, a cena laserowych zabiegów w polskich klinikach potrafi być nawet kilkukrotnie niższa.

Ze względu na silne działanie obniżające ciśnienie beta-blokery są często przepisywane. Najczęściej jest stosowany nieselektywny beta-bloker – tymolol – który może np. pogarszać częściowo zablokowane przewodnictwo nerwowe w sercu, a także wywoływać skurcz oskrzeli w astmie.

Wyleczenie jest możliwe w jaskrze pierwotnie zamkniętego kąta (JPZK). Przyczyną choroby jest pierwotna budowa anatomiczna oka, którą można wykryć badaniem za pomocą tomografii optycznej przedniego odcinka oka (AS OCT). Wykorzystanie tej nowej metoda obrazowania, pozwalającej na stwierdzenie mechanizmu zamknięcia kąta i właściwy dobór zabiegu laserowego lub operacyjnego, jest rewolucyjną zmianą w rozpoznawaniu JPZK i jej celowanym leczeniu, pozwalającym na otwarcie naturalnej drogi odpływu cieczy wodnistej.

Chory z reguły szybko trafia do lekarza, dzięki czemu możliwe jest podjęcie leczenia. Niestety, drugi typ choroby, stanowiący ponad eighty% wszystkich przypadków jaskry, przebiega na ogół bezobjawowo, a pacjenci do lekarza zgłaszają się, gdy nerw wzrokowy jest już niemal całkowicie zniszczony.

Jaskra wrodzona pierwotna u niemowląt w pierwszej kolejności leczona jest operacyjnie. Zabieg operacyjny powinien być przeprowadzony do czasu ukończenia przez dziecko 1. roku życia, daje bowiem wówczas największe szanse na poprawę wzroku. Leczenie operacyjne powinno być uzupełnianie leczeniem farmakologicznym.

Badane ssaki podzielono na trzy grupy: jednym podawano lek w postaci klasycznych kropel, u drugich zastosowano soczewki z niską dawką leku, u trzecich skorzystano z kolei z soczewek z wysoką dawką latanoprostu.

Tak, przed wizytą zalecane jest zdjęcie soczewek kontaktowych. Pacjent powinien wziąć je ze sobą na wizytę, gdyż lekarz może poprosić o ich założenie.

Report this page